
A 2021 június 9-én megjelent Magyar Közlöny beszámolása alapján törvénymódosítás született, amely szerint 2022-től személyi jövedelemadó- (szja) és társaságiadó- (tao) kedvezményeket kapnak azon vállalatok, amelyek kerékpárt vásárolnak az alkalmazottaik részére.
Az SZJA törvény jelen módosítása szerint a kifizetők 2022. január 1-től adómentesen biztosíthatják az emberi erővel hajtott vagy legfeljebb 300 watt teljesítményű elektromos motorral segített kerékpár magáncélú használatát. A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja törvény) 1. számú melléklet 8.44. pontja alapján. A jelenlegi jogszabály alapján a Vállalkozás kizárólag kerékpár magáncélú használatát biztosíthatja adómentesen. A módosított TAO törvény alapján a cégeknek alkalma nyílik a vásárolt kerékpárok árát és annak fenntartási költségeit is leírni a társasági adóból.
A szabályozás a kerékpár fogalmát nem határozza meg és háttérjogszabályra sem hivatkozik, ebből kifolyólag kerékpár alatt a köznapi értelemben vett kerékpárt értjük, tehát olyan a járművet, amely kizárólag emberi erővel hajtható, vagy amelynek használatát legfeljebb 300 watt teljesítményű elektromos motor segíti, tehát a kedvezményt elektromos rásegítésű (pedelec) kerékpárok esetén is igénybe lehet venni.
Nem alkalmazható a szóban forgó adómentes juttatás például roller, elektromos roller, illetve bármely más közlekedésre alkalmas kétkerekű jármű vásárlása esetén.
A cégeknek adómentesen van lehetőségük a kerékpárhasználat biztosítására megosztáson alapuló közösségi közlekedési szolgáltatáson keresztül is, ebben az esetben szükséges a kerékpárt a kifizető nevére szóló számlával igazoltan bérelni a szolgáltatótól. A magáncélra biztosított személygépkocsi-használathoz hasonlóképpen, amennyiben a magánszemély bérli a kerékpárt, és a bérleti díjat a kifizető megtéríti, akkor a magánszemélynek nem a kerékpár használatát biztosítja, hanem támogatást ad ahhoz, hogy a szolgáltatást igénybe vegye, ezért ez a juttatás már nem tekinthető adómentesnek.
Révész Máriusz nyilatkozata alapján nincs korlátozás abban, hogy cégenként hány darab kerékpár vásárolható meg adómentesen, minden vállalkozás maga döntheti el, hogy mennyi kerékpárt vásárol vagy bérel, illetve mennyit biztosít használatra munkavállalói részére.
A kedvezmény igénybevételére tevékenységtől függetlenül van lehetőség, ebből kifolyólag bármely cég számára nyitott a lehetőség.
A Magyar kerékpáros Klub kutatása szerint:
„a magyar felnőttek 71%-a szokott kerékpározni, elsősorban Budapesten, többen közlekednek kerékpárral a koronavírus megjelenése óta, mint korábban. Az adatokból látszik, hogy idén országos szinten többen közlekedtek autóval és gyalog, mint két éve, a közösségi közlekedés aránya pedig csökkent. A mindennapos közlekedési módválasztásban a kerékpározás országos arányának változása hibahatáron belüli, a felnőtt lakosság 16%-ának elsődleges közlekedési eszköze a kerékpár. Fontos kiemelni, hogy míg a közlekedési módok közül az autók foglalják el a legnagyobb teret, a felnőttek 60%-a nem közlekedik autóval a mindennapokban, a felnőtt lakosság 56%-a fenntartható közlekedési módokat (közösségi közlekedés, kerékpár, gyaloglás) választ.
Másodlagos közlekedési eszközként a kerékpár 3 százalékot erősödött, az autózás ugyanennyit csökkent, így mindkettő a felnőttek további 24%-ának rendszeres közlekedési eszköze.”
Gyere el kiskőrösi üzletünkbe, ahol elektromos járműveinket:
- megtekintheted
- összeszerelve, üzembe helyezve kipróbálhatod
- akár az általunk intézett, Cofidis Áruhitel igénybevételével, részletre is megvásárolhatod
ÉRTÉKESÍTÉS, MŰSZAKI INFORMÁCIÓK: +36-20/576-8826
ÁRUHITEL, PÁLYÁZATI ÜGYINTÉZÉS: +36-20/275-5338